1999 - 2009

Real Property Institute of Canada Real Property Awards
1999 - 2009 Nominees

2009 Nominees

Integrated Workplace Solutions (IWS) Pathfinder Project, 400 Cooper Street, Ottawa, Ontario
Carol Blotniuk, Judi Murtough, Peter Cochrane, Paul Hession, Peter Marella, Anne Nicholls, Alexandra Reid, Eva Lefebvre, Michel Lafleur, Don Daniels, Glen MaoFarlane, Daniel Murray, Don Skillen and Paul-Guy Lachance, Public Works and Government Services Canada

Biosafety Level 3 Laboratory, Bishkek, Kyrgyz Republic
Trevor Smith and Maureen Ellis, Department of Foreign Affairs and International Trade Canada
Timothy Ma, Public Works and Government Services Canada

Upton Farm, Charlottetown, PEI
Robert Howald and Ron Pachal, Canada Lands Company

Implementation of Real Property Services Agreement between RCMP and PWGSC
Manuel Amorim, Loreen Dorset, Rod Savard, Ken Rankin, Peter Kreml, Ian Skjolden, Noel MacKinnon and Rita Ramkissoon, Royal Canadian Mounted Police

The St. Stephen Border Crossing Project
Robert Hastings, Trish King, Alex Young, Paul Blades, Scott Parkes, Blake Roberst, John Stanton, Andrew Moir, Jim Dow, Barry Bennett, Peter Dumaresq, Michel Doucet, Allen Keith, Jim Tucker, Paul Reid and Peter Curley, Public Works and Government Services Canada
Dane Ashlie, Pete De-Beer and Debbien Thompson, Canada Border Services Agency


2008 Nominees

Julie Marcil, Public Works and Government Services Canada

David R Cooke, Health Canada

Market Segment Championship Strategy
Dwayne Willmer, Public Works and Government Services Canada

Construction of Canadian Diplomatic Properties in 166 Locations Around the World
Earl Dooley, Francois Labrosse, Rick LeBlanc, Robert Oakes, Corrie Pyl, Christian Richer, Suzanne St.Pierre, Michael Jameson, Robert Pilbrow, André Audette, Ash Babber, Christal Becker, Yvona Bohackova, Brian Campbell, Robert Thompson and Sabine Toussaint, Department of Foreign Affairs and International Trade Canada

PWGSC-RCMP Master Service Agreement (MSA) Development
Al Ricottone and Justin Riard, Royal Canadian Mounted Police
Jerry Henry, Consultant
Joanne Staniok, Peter Marena, Richard Marleau and Wayne Ponnall, Public Works and Government Services Canada

2008 Federal Contaminated Sites National Workshop
2008 Federal Contaminated Sites National Workshop Planning Committee: Irene Wolanskyj, Treasury Board of Canada Secretariat; Michael Nahir, Indian and Northern Affairs Canada; Andrea Peters, Treasury Board of Canada Secretariat; Tracy Hennigar, Treasury Board of Canada Secretariat; Debbie Nicholls, Fisheries and Oceans Canada; Pierre Beaufils, Public Works and Government Services Canada; Jean Bilodeau, Seneca College; Cindy Latour, Environment Canada; Jean-Claude Prevost, Parks Canada; Clayton Truax, Public Works and Government Services Canada; Frédéric Valcin, Health Canada; Peter MacKenzie, Department of National Defence; and, Robin Baldwin, The Willow Group

Plan Abu Dhabi 2030: Urban Structure Framework Plan
Larry Beasley, Peter Busby, Joseph Hruda, His Excellency Falah Al Ahbabi, Jamal Al Hosani


2007 Nominees

Ashley Maloney, Correctional Service Canada

Portable Water Pilot Project
Denise McCann-Lacasse, Jackie Miles and Paul Cyr, Public Works and Government Services Canada

Harry Hays Building Flood Recovery Project
Helen Serrurier, Doug Calon, Mary-Lynne Stepan, David Magdel, Anne Pratt, Tom Corrigan, Andrea Tilley-Langille, Bob Mulder, Dan Sonmor, Randy Carson, Alan Blott and Greg Hagel, Public Works and Government Services Canada

NPM Tiring Tool Production – National Office Leasing Strategy
Wayne Mullett, Yvon Roy and Nicholas Baumberg, Public Works and Government Services Canada


2006 Nominees

PWGSC/CSE Modualr Building Team
Insoon Shin, Public Works and Government Services Canada

Canadian Embassy Relocation, Ankara, Turkey
Robert Pilbrow, Department of Foreign Affairs and International Trade Canada

Francois Brazeau

Ian Dawson

Supply and Installation of Modular Units and Supply Installation of New Fencing and Related Landscaping
Insoon Shin, Sarah Shank and Brian Cooney, Public Works and Government Services Canada
Tom McKenzie and Michel St-Laurent, Communications Security Establishment Canada

Real Property Management Framework
Corporate Facilities and Real Property, Canadian Food Inspection Agency

Sydney Tar Ponds and Coke Ovens Site Remediation Project
Barry Stemshorn, Margaret Kenny, Garth Bangay, Ken Hamilton, Maria Dober and Kelly Cowper, Environment Canada
Alphonse Cormier, Bob Davidge, Michael Billowits, Linda Wood, Brendan McDonald, Richard Crowe, Randy Vallis, Hubert Jacquin, Ken Swain, John Appleby, Bruce Hilchey, Anne Marie Drake, Rose Collicott, Lynn Hanlon, Debbie Hendriksen, Tracey Turner and Nellie Roest, Public Works and Government Services Canada
Paul Moore, Don Ferguson (Retired), Sharon Chard, Tracey Taweel and Dr. Jane MacDonald, Health Canada
Ann Cavlovic, Department of Finance Canada
Ann Cavlovic, Privy Council Office
Kurt Saunders, Treasury Board of Canada Secretariat


2005 Nominees

Recognition of Hard Work and Dedication to PWGSC
Keith Levesque, Public Works and Government Services Canada

Alternative Forms of Delivery New Procurement
Paul Larose, Hélène Gauthier, Holly Adam, Linda Ketcheson, Terry Franklin, Claire Coulombe and Régis Gagné, Public Works and Government Services Canada

Port Divestiture Project
Brian K. Mosher and Lloyd A. Henderson, Transport Canada

AAFC Colocation of Research Employees with St-Boniface General Hospital Research Centre
Sylvie Leclerc, Tom McMahon, Patrick Plue, Yves Bélanger and Yvan Dubé, Agriculture and Agri-Food Canada
Vic Janzen, St-Boniface Hospital Research
Chet Mohabir, St-Boniface General Hospital

Canadian Embassy Relocation, Berlin, Germany
Department of Foreign Affairs and International Trade Canada Project Team

Benny Farm Redevelopment Project
Canada Lands Company

Atlantic Canada Weather Office and Canada Hurricane Centre
John Hall, Todd Foley and Nicole Marchand, Public Works and Government Services Canada
Shawn Sullivan, Herman Fisher and Jolanta Ignaszeuski, Environment Canada


2004 Nominees

Windsor Armoury / Policy Training Facility
Karen Ellis, Department of National Defence

Green Citizenship Passport Program
Pacific Region Green Citizenship Team, Public Works and Government Services Canada


2002-2003 Nominees

Adaptive Use of Heritage Properties at the Central Experimental Farm
Public Works and Government Services Canada

Government of Canada Building (GOBCB), Charlottetown, PEI
Kerry Taylor, Anne Swan, Fred Keirstead, Ron St. Onge, Elspeth MacEachern, Sarah Baggs, Shiban Raina, Sid Thakar, John Owen, John Stanton, Bill Ellis, Peter Dumaresq, Andrew Moir, Carolyn Wood, Randy Mosher, Bernie Rogers, Dennis Roche, Kelly Walker and Larry Clark, Public Works and Government Services Canada

Water Assesment, Treatment, Evaluation and Reporting System
Hélène Lachance, Denis Villeneuve, Steven Hogan, Ann Saumier, Michel Dubé, Lambro Misofi, Hugo Latulippe and Jason Toner, Public Works and Government Services Canada

Library of Parliament Project Move Team
Mary Soper, Leslie Lindfield, Rock Ducesne, Roch Lemay, Douglas Conlon, David Spanner, Make Deernsted, Zaki Dahdah and Greg Murphy, Public Works and Government Services Canada
François LeMay, Joan Dorsay, Lisette Comeau, Lynn Brodie, Mike Graham, Jeremy Wilson and Alain Le, Library of Parliament

RPS Environmental Training Program National Team
Public Works and Government Services Canada

Building Security Management Team, Digital Simulation Laboratory
Public Works and Government Services Canada


2001 Nominees

Study for pre-qualification safety review program
Andre Beauchamp and Jean-Pierre Levesque, Public Works and Government Services Canada

Heritage Conservation Program, Real Property Services, Public Works and Government Services Canada

Place des Explorateurs
Guillermo Ceppi, Martin Contal, Antoine Lagarel, Marie-Louise Gidaro and Colette Nicol, Public Works and Government Services Canada

Réorganisation structurelle (nationale) de Pêches et Océans Canada et Développement d’outils de gestion pour le ministère de la Défense nationale
Jean Boissonneault, Public Works and Government Services Canada


2000 Nominees

Core Area Concept of Canada’s Capital
François Lapointe, Daniel Miron, Michel Céré, Peter McCourt, Sinisha Brdar, Lori Thornton and David Graham, National Capital Commission

CFB East
Mark McCullough, Ken Toews and Tony Druett, Canada Land Company
Paul Cochrane, Linda Hackman and Norah Li, Planning and Building Department, City of Calgary
Greg Brown and Darrell Grant, Brown & Associates Planning Group
Hassan Karim, Cochrane Engineering
Andy Vandertol, Stantec Transportation
Ric Singleton, Singleton Architecture
Steve Shawcross, IBI Group
Dan Jenkins, Jenkins and Associates

International Illustrated guide to best Practices in Universal Design and Accessibility Policies
Pierre Legault, Arvin Jelliss and Rick Rain, Agriculture and Agri-Food Canada
Fran Dyle, Public Service Commission
Bob Caron and Christine Lailey, Canadian Food Inspection Agency 

Construction of Laboratory Facilities for the Food Resarch Program (Guelph, ON)
Greg Poushinsky, Tim Hurlbut, Sharen Findlay and Dr. Yvon Martel, Agriculture and Agri-Food Canada
Norris Hoag, Ontario Ministry of Agriculture, Food and Rural Affairs
Dr. Larry Milligan, University of Guelph
Dick Slater, Ontario Realty Corporation and Public Works and Government Services Canada

Confederation Boulevard – National Capital Commission
Gérald Lajeunesse, Yves Gosselin, Denis Lajoie, David Marett and Michel Diver, National Capital Commission

Accrual Accounting Initiative
Michael Blaschuk, Gil Mick, Shawn Cameron, Julie Leese, Pamela Bacchus


1999 Nominees

Construction of an Industry Partnership Facility (IPF) for the NRC
Brian Boyd, Richard Toole, William Neamtu and Joe Oliveras, National Research Council Canada

Small Craft Harbours
Fisheries and Oceans Canada

100 Years of Landscape Architecture
National Capital Commission

Canadian Place Refinancing Team
Bob Mulder, Alan Capstick, Wayne Hall

National Service Call Centre
National Service Call Centre Team, Public Works and Government Services Canada

Andrew Graham, Agriculture and Agri-Food Canada

Planning, Design, Construction Implementation of New Ram ‘K’ Division Headquarters Project
Dwayne Wilmer, Public Works and Government Services Canada
Tom Coulson, Royal Canadian Mounted Police

Director General Construction and Property Services
Major Andrew Wisniowski and John Laverdiere, Department of National Defence
Ian Ashton, Defence Construction Canada
Randy Clarke, Public Works and Government Services Canada

Remplancement du Pont Perly
Garnet Strong, Lyne Alie, George Hébert, Équipe de projet des Services Architecture et Génie

Canada House Project Team
Earl Dooley, Ellen Sloan, Brad Stuike, Victor Marko, Christal Becker, Doug Macdonald, Micheline Berthe, Steve McFaul, Greg Newman, Sam Cox, Hugo Mathieu, Gerie Cooper, Andre Russo, Sharon Soucie, Darcy Moore

Questions en

fb icon   Twitter icon   linkedIn icon